„Historia ta w Paryżu trwa(...)
Tam, gdzie wznosi się świat z kamienia i ze szkła.”

Już właściwie nikogo nie dziwi, że kolejna grupa uczniów naszej szkoły udała się do stolicy Francji na spotkanie z wielką sztuką, wspaniałą architekturą, wybitnymi postaciami świata kultur, niezwykłą historią. Tym razem byli to uczniowie 8 C (21 sztuk ), 8A (9 osób), 8D (12) oraz Alan i Gucio pod troskliwą opieką pań M.…M.…A.…B... Na początek - wielka dawka zabawy wraz z bohaterami komiksu Rene i Gościnnego, czyli pobyt w parku Asterixa i Obelixa , a potem kierunek: Lutecja!
Podobno Paryż należy poznawać na różne sposoby. Trzeba uważnie patrzeć, słuchać, smakować ... W myśl tej zasady wędrowaliśmy ulicami miasta zasłuchani w jego rytm, dźwięki melodii dobiegające z różnych stron. Uważnie przyglądaliśmy się detalom architektonicznym sławnych budowli, pomnikom wybitnych postaci, dziełom największych artystów wszech czasów wyeksponowanych w muzeach i galeriach, które odwiedzają turyści z całego świata. A kiedy zdarzyła się okazja próbowaliśmy specjałów, z jakich słynie francuska kuchnia  - nie zabrakło chętnych na ślimaki, krewetki, naleśniki, sery czy makaroniki.
Zdobyliśmy w zawrotnym tempie wieżę Eifla, popłynęliśmy Sekwaną, wędrowaliśmy urokliwymi uliczkami Dzielnicy Łacińskiej, odpoczywaliśmy w barwnych Ogrodach Luksemburskich, wspinaliśmy się na Montmartre, podziwialiśmy rzeźby A. Rodina w muzeum jego imienia, spacerowaliśmy Polami Elizejskimi, by dotrzeć do Łuku Triumfalnego.
W Luwrze uczyliśmy się rozumieć jak można patrzeć na obraz, rzeźby, sarkofagi, naczynia, biżuterię pozostałą po ludziach minionych stuleci.
Niezwykła lekcja historii odbyła się przy grobie Napoleona, na cmentarzu w Montmorency, na Perlachaise, w kościele St.- Severin,  …. To były również piękne lekcje polskiej historii. Z dumą możemy stwierdzić, że w stolicy Francji niejeden pomnik dłuta wielkiego artysty przedstawia Polaków.
Paryż nas zmienił. Wzbogacił. Zachęcił do poznawania nowych miejsc. Uwrażliwił na piękno.

Bez nazwy
IMG_4610
IMG_4628
IMG_4639
IMG_4656
IMG_4687
IMG_4691
IMG_4693
IMG_4706
IMG_4727
IMG_4777
IMG_4830
IMG_4832
IMG_4937