3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych, który ustanowiła w 1992 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych. To święto ma na celu zwrócenie uwagi na problemy tej grupy społecznej, ale przede wszystkim na potrzebę integracji i współistnienia z resztą społeczeństwa.
9 edycja tego święta w naszej szkole po raz kolejny ukazała, że każdego dnia musimy uczyć się integracji, pamiętania o sobie nawzajem i starać się więcej widzieć i rozumieć.
W ramach szkolnych obchodów na korytarzu można było podziwiać wystawę prac plastycznych, której twórcami byli uczniowie naszej szkoły. Sala rehabilitacyjna stała się miejscem spotkania klas pierwszych liceum z uczennicą Klaudią Najbor, która opowiadała o sportach osób niepełnosprawnych, o trudnościach z jakimi boryka się na co dzień, o sposobach radzenia sobie z nimi, i jakiej pomocy może oczekiwać osoba na wózku. Klaudia odpowiadała również na pytania zadawane Jej przez młodszych kolegów i koleżanki.
Klasy trzecie gimnazjum poznawały blaski i cienie życia osób niepełnosprawnych podczas projekcji filmów. Całość poprzedzona była krótkim wprowadzeniem i zakończona wspólnym podsumowaniem i wyciągnięciem wniosków.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się również część warsztatowa, na której mieliśmy przyjemność gościć uczniów klas szóstych. Na najwyższym piętrze naszej placówki przy stoiskach można się było nauczyć komunikowania się bez użycia słów, pomocy osobie niepełnosprawnej, można było zdobyć umiejętności społeczne korzystając z gier, „poruszyć umysł” z pomocą programów interaktywnych, stymulować pracę swojego mózgu dzięki konkretnym ćwiczeniom i zadaniom oraz doskonalić swoją spostrzegawczość.
Taki dzień jak dziś uczy współpracy, szacunku dla siebie i swoich trudności, empatii i okazywania serca; przypomina, że powinniśmy być jednością, że każdy człowiek jest ważny.
TO ŚWIĘTO NASZYCH PRZYJACIÓŁ, Z KTÓRYMI WIDZIMY SIĘ KAŻDEGO DNIA.

img 01
img 02