Zespół Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze od wielu lat rozwija współpracę z niemiecką szkołą Humboldt - Gymnasium Europaschule w Cottbus. Ostatnio uczniowie obu placówek odbyli wspólny rajd rowerowy!

W tym roku Polska obchodzi 15-lecie wstąpienia do wielkiej europejskiej rodziny. Członkostwo w Unii Europejskiej stało się impulsem do rozwoju relacji transgranicznych. Świetnym tego przykładem jest współpraca Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze z partnerską placówką Humboldt - Gymnasium Europaschule w Cottbus.

- Tak naprawdę to już od 20 lat organizuję wymianę uczniów między naszymi szkołami – mówi Joanna Szurowska, nauczycielka niemieckiego w popularnym „Ekologu” oraz koordynator projektów. – Ta inicjatywa świetnie rozwinęła się w ciągu tych wszystkich lat. Dziś mówimy już o setkach młodych ludzi, którzy uczestniczyli w wymianie. Ostatnio nasi uczniowie mieli okazję gościć uczniów z Niemiec we wrześniu 2018 roku. Natomiast w październiku to nasza młodzież pojedzie do Cottbus.

W tym roku w „Ekologu” postanowiono jednak jeszcze mocniej podkreślić tę współpracę. – W ramach projektu „Dzień Europy po obu stronach Nysy Łużyckiej” w dniach od 8 do 10 maja 2019 roku zorganizowaliśmy trzydniowy rajd rowerowy, którzy uczcił członkostwo Polski w UE. Nasi uczniowie wyruszyli z Zielonej Góry, natomiast niemieccy - z Cottbus. Miejscem spotkania był ratusz w Guben– opowiada p. Szurowska. I jednocześnie dodaje, że przed podróżą wypuszczono balony i uroczyście odśpiewano hymn UE.

Na miejscu na uczestników czekał szereg atrakcji: wyprawa nad jezioro w Kosarzynie, gra miejska w poszukiwaniu inwestycji unijnych, zwiedzanie Guben, kopalni odkrywkowej „Janschwalde” czy też ogrodu różanego we Forst, gdzie zasadzono różę z okazji naszego członkowstwa w Unii. Nie zabrakło również czasu na gry i zabawy sportowe.

– Te trzy dni to była świetna zabawa, zarówno dla uczniów jak i opiekunów – uważa Joanna Szurowska. – Cieszę się, że dzięki członkostwu Polski w Unii możemy zdobywać fundusze na tego typu inicjatywy, bowiem na tym korzysta nasza młodzież.

Koordynator projektu: Joanna Szurowska

Nowy obraz1
Nowy obraz1
Nowy obraz2
Nowy obraz2
Nowy obraz3
Nowy obraz3
Nowy obraz4
Nowy obraz4
Nowy obraz5
Nowy obraz5
Nowy obraz6
Nowy obraz6
Nowy obraz
Nowy obraz

W piątek 7 czerwca klasa 2 c była na ciekawej wycieczce w Cottbus. Uczniowie poznali historię manufaktury czekolady,  zwiedzali ZOO i jechali kolejką wąskotorową.

5 czerwca uczniowie klasy I a wraz ze swoimi mamusiami wzięli udział w warsztatach, podczas których poznali zasadę produkcji mydła. Z wykorzystaniem baz glicerynowych, barwników oraz olejków eterycznych stworzyli  przepiękne mydełka. Każdy produkt był indywidualny i wyjątkowy. Mydła o przeróżnych kształtach przyozdobione zostały w suszone kwiaty. Po stężeniu wyrobów, wszystkie zostały zapakowane w celofan i trafiły do domów małych naukowców.  Z okazji Dnia Mamy uczniowie przedstawili krótki program artystyczny, obdarowali laurkami dziękując im za miłość oraz trud wychowania. Na koniec uroczystości na wszystkich gości czekał słodki poczęstunek. 

Bohaterem tygodnia w klasie 2 c był Tymon, jego mama i dziadek.

Jak co roku uczniowie Zespołu Szkół Ekologicznych wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „KANGUR 2019”. W kategorii Żaczek z zadaniami zmagało się 23 uczniów, Maluch 46, Beniamin 43, Kadet 22, a w kategorii Junior 11.
Organizatorem tego konkursu na terenie Polski jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych, a patronuje przedsięwzięciu Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu. W regionie zielonogórskim rolę organizatora pełni Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze.  Miło nam ogłosić, że nasi uczniowie jak co roku osiągnęli sukces w tym konkursie.  Bardzo dobre wyniki w Szkole Podstawowej zdobyli:

Słowek Franciszek - bardzo dobry wynik 4c

Łapka Maja- bardzo dobry wynik 5b

Majorczyk Andrzej - bardzo dobry wynik 7c

Szumański Piotr- bardzo dobry wynik 8b

Strehl Marcelina- bardzo dobry wynik 8a

Poniżej wszyscy wyróżnieni uczniowie:

Wyniki dla kategorii: Żaczek klasa 2 szkoły podstawowej:
Smidoda Tymon - wyróżniony
Hawrot Alicja - wyróżniona
Wieczorek Paulina- wyróżniona
Siewierska Wiktoria- wyróżniona

Wyniki dla kategorii: Maluch klasa 3 i 4 szkoły podstawowej:
Słowek Franciszek - bardzo dobry wynik
Łuczak Klara - wyróżniona
Urbaniak Mikołaj- wyróżniony
Tomasz Mazur - wyróżniony
Majorczyk Franciszek- wyróżniony
Marchewka Szymon- wyróżniony
Błaszyk Michalina - wyróżniona
Jabłoński Wojciech- wyróżniony


Wyniki dla kategorii: Beniamin klasa 5 i 6 szkoły podstawowej:
Łapka Maja- bardzo dobry wynik
Wasilewski Mateusz- wyróżniony
Piela Monika- wyróżniona
Latkowski Dawid- wyróżniony
Barczak Karolina- wyróżniona
Mamczys Oliwia- wyróżniona


Wyniki dla kategorii: Kadet klasa 7 i 8 szkoły podstawowej:
Majorczyk Andrzej - bardzo dobry wynik
Szumański Piotr- bardzo dobry wynik
Strehl Marcelina- bardzo dobry wynik
Bąk Bartosz- wyróżniony
Łokietko Bruno- wyróżniony
Wakczak Natan- wyróżniony
Kalembkiewicz Franciszek- wyróżniony
Drzewiecki Kacper- wyróżniony
Stepnowska Julia- wyróżniona
Dudziak Kinga- wyróżniona
Macholak Szczepan - wyróżniony


Wyniki dla kategorii: Junior klasa III gimnazjum:
Chojak Jakub - wyróżniony

Gratulujemy, opiekunami uczniów są: B. Liwocha, A. Kolman-Zatorska, D. Stankiewicz, M. Krzesińska, A. Gadomska, A. Sitek, H. Kała, A. Michalska, A. Zaranowski, R. Gorzelany i M. Kociemba-Trąbka.

Piotr Szumański kl.8B Marcelina Strehl kl.8A
Piotr Szumański kl.8B Marcelina Strehl kl.8A
Andrzej Majorczyk kl. 7C
Andrzej Majorczyk kl. 7C
Franciszek Słowek kl. 4C
Franciszek Słowek kl. 4C

Bohaterem tygodnia w klasie 1a jest Miłosz, który wraz ze swoją mamą opowiedział nam o swoich ulubionych zabawkach, o tym co lubi robić, czym się interesuje. Dziękujemy za miłe odwiedzinki, smakołyki i zaangażowanie!!! 

1
2
mil

Mamy laureatów Samorządowego Konkursu Nastolatków „Mała Ósemeczka”. Są nimi:
Karolina Barczak i Oliwia Mamczys z kl. 6a oraz Jagoda Romejko i Mateusz Nawrocki z kl. 6c.
Nasi Wolontariusze zaprezentowali się najpierw dnia 12 marca 2019 r. przed profesjonalnym jury podczas corocznego przeglądu konkursu "Ośmiu Wspaniałych". Opowiedzieli o swoich działaniach, inspiracjach
i planach na przyszłość, a dnia 9 kwietnia podczas uroczystej gali w Ratuszu Miejskim odebrali dyplomy i nagrody.
Serdecznie gratulujemy Wolontariuszom i ich opiekunkom p. Joannie Szpak i p. Joannie Szymczak .
Życzymy dalszych sukcesów w pracy na rzecz pomagania innym.

W dniu 3 kwietnia 2019 r. o godzinie 1100 w Auli Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, odbyło się uroczyste podsumowanie konkursów przedmiotowych dla uczniów szkól podstawowych województwa lubuskiego organizowanych w roku szkolnym 2018/2019 przez Lubuskiego Kuratora Oświaty. Na uroczystość przybyli również utalentowani uczniowie naszej szkoły, których w tym roku jest czworo:
LAUREATAMI Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Matematyki są:    Marcelina Strehl    i    Szczepan Macholak  z klasy 8A,
LAUREATKĄ Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego została   Martyna Bobowska z klasy 8B                                              LAUREATEM Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Angielskiego został    Kamil Michura z klasy 7A.

Podczas uroczystości laureatom wręczone zostały stosowne zaświadczenia oraz nagrody. Podziękowania otrzymali również nauczyciele przygotowujący uczniów: pani Elżbieta Błaszczyk, pani Małgorzata Kociemba-Trąbka, pan Marcin Szymczak.
Zaświadczenia, listy gratulacyjne oraz nagrody wręczyli laureatom i ich opiekunom Wojewoda Lubuski – Władysław Dajczak oraz Lubuski Kurator Oświaty – Ewa Rawa.
Gratulujemy wszystkim laureatom, ich nauczycielom oraz rodzicom laureatów uzyskanego wyniku./SI/

dyplom1
dyplom2
P1000877

 

Z okazji nadejścia wiosny zorganizowaliśmy drugą turę zbierania darów dla Domu Samotnej Matki w Zielonej Górze. Dzięki hojności wielu osób możemy matkom i ich dzieciom przekazać: żywność, środki czystości, ubranka, materiały piśmiennicze oraz zabawki.
Dziękujemy naszym darczyńcom p. dyr M. Hozakowskiej, p. W. Kaczmarek oraz klasom 0A, 1A , 1C, 1D, 4A, 6A, 5D i ich wychowawczyniom: p. Anecie Boruckiej i p. Eli Dera, p. Magdalenie Kaczmarek, p. Joli Jagusiak p. Asi Drobek, p. Kasi Małachowskiej, p. Agnieszce Barczak i p. Joli Bryńskiej!
Młodzi wiekiem, wielcy duchem
Wolontariusze SP 22