Zespół Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze od wielu lat rozwija współpracę z niemiecką szkołą Humboldt - Gymnasium Europaschule w Cottbus. Ostatnio uczniowie obu placówek odbyli wspólny rajd rowerowy!

W tym roku Polska obchodzi 15-lecie wstąpienia do wielkiej europejskiej rodziny. Członkostwo w Unii Europejskiej stało się impulsem do rozwoju relacji transgranicznych. Świetnym tego przykładem jest współpraca Zespołu Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze z partnerską placówką Humboldt - Gymnasium Europaschule w Cottbus.

- Tak naprawdę to już od 20 lat organizuję wymianę uczniów między naszymi szkołami – mówi Joanna Szurowska, nauczycielka niemieckiego w popularnym „Ekologu” oraz koordynator projektów. – Ta inicjatywa świetnie rozwinęła się w ciągu tych wszystkich lat. Dziś mówimy już o setkach młodych ludzi, którzy uczestniczyli w wymianie. Ostatnio nasi uczniowie mieli okazję gościć uczniów z Niemiec we wrześniu 2018 roku. Natomiast w październiku to nasza młodzież pojedzie do Cottbus.

W tym roku w „Ekologu” postanowiono jednak jeszcze mocniej podkreślić tę współpracę. – W ramach projektu „Dzień Europy po obu stronach Nysy Łużyckiej” w dniach od 8 do 10 maja 2019 roku zorganizowaliśmy trzydniowy rajd rowerowy, którzy uczcił członkostwo Polski w UE. Nasi uczniowie wyruszyli z Zielonej Góry, natomiast niemieccy - z Cottbus. Miejscem spotkania był ratusz w Guben– opowiada p. Szurowska. I jednocześnie dodaje, że przed podróżą wypuszczono balony i uroczyście odśpiewano hymn UE.

Na miejscu na uczestników czekał szereg atrakcji: wyprawa nad jezioro w Kosarzynie, gra miejska w poszukiwaniu inwestycji unijnych, zwiedzanie Guben, kopalni odkrywkowej „Janschwalde” czy też ogrodu różanego we Forst, gdzie zasadzono różę z okazji naszego członkowstwa w Unii. Nie zabrakło również czasu na gry i zabawy sportowe.

– Te trzy dni to była świetna zabawa, zarówno dla uczniów jak i opiekunów – uważa Joanna Szurowska. – Cieszę się, że dzięki członkostwu Polski w Unii możemy zdobywać fundusze na tego typu inicjatywy, bowiem na tym korzysta nasza młodzież.

Koordynator projektu: Joanna Szurowska

Nowy obraz1